Plzeňský krajský svaz házené

Sponser Food

Kalendář

<leden 2020>
poútstčtsone
303112345
6789101112
13141516171819
20212223242526
272829303112
3456789
22.6.2015 otevřeno: 1067 x

Házenkářky Plzeňského kraje stříbrné na Olympiádě dětí a mládeže

Nervy drásající utkání s infarktovými závěry připravily svým fanouškům hráčky výběru Plzeňského kraje na Hrách VII. Letní Olympiády dětí a mládeže, která proběhla v Plzni ve dnech 14. – 19. 6. 2015.

Házenkářky Plzeňského kraje stříbrné na Olympiádě dětí a mládeže

 

Olympiáda oficiálně odstartovala nádherným zahajovacím ceremoniálem, který proběhl na Zimním stadionu v Plzni. V pondělí se pak naplno rozběhly oba házenkářské turnaje. Chlapci hráli svá utkání v hale Lokomotivy Plzeň, dívky v hale 31. ZŠ Plzeň.

Naše hráčky na úvod narazily na výběr Ústeckého kraje. A že nepůjde o nic jednoduchého, ukázaly hned první minuty. Naše hráčky velmi špatně bránily, brankářkám se nedařilo, a tak branek v naší síti přibývalo a do té Ústecké, doletěl míč jen občas – nejčastěji se trefovala Šmrhová (5 branek). Přestože se nám podařilo na konci druhého poločasu dotáhnout, tak po několika našich neproměněných šancích zvítězily Ústečanky 16 : 15.

Ve druhém utkání začala naše děvčata pomalu zvedat hlavy. Stále to ještě nebylo ono.  A tak i proti Libereckému kraji byla v naší hře řada nepřesností a nepříliš pohledných akcí. Přesto se nám utkání podařilo dovést do vítězného konce 20 : 12. Do utkání se zapojily všechny hráčky a hned 9 z nich vstřelilo branku.

V úterý nás čekal nejprve dosud suverénní výběr Jihočeského kraje, tvořený hráčkami z Jindřichova Hradce a Písku. Tady jsme se konečně představily ve výborném světle a proti pozdějšímu vítězi turnaje jsme sehrály výborné utkání, ve kterém se na konci radovaly od dva góly šťastnější Jihočešky (13 : 15). Výborně hrála Franková.

Druhým úterním soupeřem byl výběr Středočeského kraje. Tohle utkání jsme zvládly v relativně pohodovém tempu, zapojily jsme všechny hráčky a zvítězily 16 : 8. O góly se znovu podělilo hned 8 hráček.

Po dvou dnech jsme tedy měly na kontě dvě vítězství a dvě prohry. Mnozí fanoušci nás zatracovali. Soupeři nás „utěšovali“, že čtvrté místo ve skupině nebude špatné. My jsme to ale nevzdávaly. Řekly jsme si s děvčaty, že vedou různé cesty na vrchol a my jsme si teď zvolily tu obtížnější a že nezbývá nic jiného, než jít po ní se vším odhodláním až do konce.

Zdálo se téměř nemožné, že bychom mohly porazit velmi silný a v pohodě hrající výběr Zlínského kraje s výborně chytající Poláškovou. Zázraky se ale někdy dějí. Naše hráčky do utkání vlétly s chutí a elánem. Vypracovaly jsme si opakovaně tříbrankové vedení, které, jak už je u nás zvykem, jsme poté zase ztratily (poločas 8 : 8). Abychom si na začátku toho druhého znovu vypracovaly náskok – v osmé minutě 15 : 9. Výborně hrály znovu zejména Franková a Šmrhová a konečně se k nim přidala i Oravcová. Pevné nervy při sedmimetrových hodech opakovaně prokázala Křišťanová. Po skvělém výkonu jsme porazily Zlínský kraj 19 : 13. Tento neočekávaný výsledek nás vynesl až na druhé místo skupiny a dalším naším soupeřem v cestě na Olympijský vrchol byl nevyzpytatelný výběr Olomouckého kraje. Ten v základní skupině dokázal porazit i největšího z favoritů – Jihomoravský kraj.

Do utkání jsme nevstoupily vůbec dobře a musely jsme téměř po celý zápas dotahovat tříbrankový náskok Olomouckého výběru. V osmé minutě jsme se přiblížily na jediný gól (14 : 13). V  závěru pak byli všichni diváci svědky poměrně dlouhého šestiminutového úseku, kdy žádné z družstev nedalo gól. Ve 14. minutě to konečně prostřelila znovu výborně hrající Franková a srovnala na 14 : 14. Za tohoto stavu měla ještě jednu šanci naše děvčata, ale neproměnila, a tak následoval sedmimetrový rozstřel. V něm excelovala naše brankářka Veronika Netrvalová. Zlikvidovala dva sedmimetrové hody soupeřů, a protože Poslední i Křišťanová udržely chladné hlavy a své sedmimetrové hody proměnily, zvítězily jsme 16 : 14.

Tím jsme se dostaly mezi čtyři nejlepší celky turnaje. Ve čtvrtek ráno nás pak čekala další, pro fanoušky opět infarktová, bitva s Jihomoravským krajem. V našem výběru bylo nejvíce hráček z DHC Plzeň (bronzové medailistky ze Žákovské ligy), v Jihomoravském výběru pak byly výhradně zlaté (HK Ivančice) a stříbrné (HK Veselí nad Moravou) medailistky ze Žákovské ligy. O favoritovi tedy nebylo pochyb. Naše děvčata ale byla plná odhodlání i optimismu. Těžkých soupeřek se nezalekla a statečně držela krok. Byla to pak opět Franková, která zavelela k rozhodujícímu útoku, vzala odpovědnost na sebe a vstřelila důležité góly v závěru. Nemožné se stalo skutečností – porazily jsme největšího favorita turnaje 15 : 13.

Čekalo nás finále v hale Lokomotivy Plzeň. Finálová bitva byla opravdovým vyvrcholením celého turnaje. Naše děvčata znovu nastoupila proti Jihočeskému výběru a znovu s ním držela krok. V normální hrací době utkání skončilo vyrovnaně, v následném prodloužení nejprve vedly Jihočešky, pak jsme otočily my (deset vteřin před koncem jsme skórovaly a vedly o gól), ale Jihočešky znovu dotáhly. A měly i více štěstí v následném sedmimetrovém rozstřelu.

I tak je pro nás druhé místo velmi cenným úspěchem, vždyť jsme nejlepším kolektivním sportem v rámci výpravy Plzeňského kraje!

Moc děkujeme všem divákům a fanouškům, kteří nás podporovali nejen v naší „domácí“ hale, ale i na finále v hale Lokomotivy Plzeň.

Plzeňský kraj výborně reprezentovaly tyto házenkářky:

DHC Plzeň: Michaela Malá (úspěšnost v brance 43%), Tereza Poslední (8 branek), Julie Franková (19), Věra Oravcová (24), Anna Šmrhová (15), Pavlína Lásková, Anna Kutáková (6), Veronika Netrvalová (úspěšnost v brance 41 %), Markéta Fousková (11), Pavlína Kepková (8), Kristýna Křišťanová (26)

HC Plzeň: Anna Bílková (7 branek) a Lucie Schneiderová (7)

Slavoj Tachov: Lucie Kovářová (4)

Trenérky: Jarka Šmrhová a Věra Jordanovová

Velká gratulace a poděkování všem!